Türkiye’nin, Ortopedi & Travmatoloji Uzmanı, Diz ve Kalça Protezi Doktoru…

Blog

Kalça Protezi Çeşitleri

Kalça protezi çeşitleri, çimentosuz kalça protezi ve çimentolu kalça protezi olmak üzere ikiye ayrılır. Günümüzde kalça protezlerinin çoğunda çimentosuz uygulama yapılır.

kalça protezi çeşitleri

Çimentosuz Kalça Protezi

Çimentosuz kalça protezinin üzerinde pütürlü bir yüzey bulunur. Kemik yapısı pürüzlü alan üzerinde büyümeye başladığı için, protez ile kemiğin birbirine kaynaşması sağlanır. Kemik ve protezin kendiliğinden kaynaşması, vücudun protezi yabancı madde olarak algılamasını önler.

Çimentolu Kalça Protezi

Çimentolu kalça protezi uygulamasında, kalça protezinin kemikle kaynaması için polimetil metakrilat adı verilen yapıştırıcı kullanılır. Çimentolu kalça protezleri, uzun yıllar boyunca dayanıklılığını korur. Ancak protezin kemikte gevşemesi gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bu durumda çimentolu kalça protezinin çıkarılması ve değişmesi gerekir.

Total kalça protezi ameliyatı olacak hastaların, hangi kalça protezi ile ameliyat olacağına hastanın yaşı ve eklemlerindeki hasar göz önünde bulundurularak karar verilmelidir. Çimentosuz kalça protezinin takılma, çıkarılma ve vücuda uyum sağlama açısından hastalara daha fazla avantaj sağladığı için, total kalça protezi uygulamalarında çimentosuz kalça protezleri daha sık kullanılır.

29 Mayıs 2018 Genel , , ,
About Maksimum WEB

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.